blog

Ziyaret Edilen En İyi 10 Sanat Müzesi

Visited App en çok ziyaret edilen 10 sanat müzesi listesinden ilham alın. Visited App ile seyahat hedeflerinizle uyumlu listelere erişebilir ve ziyaret etmeniz gereken hedefleri görebilirsiniz. Dünyayı gezen kullanıcılarımız diğer seyahat meraklılarına ilham veriyor ve bu sağlam listeler, birçok kullanıcımızın bulunduğu birçok farklı yerin popülaritesine dayanıyor. Visited App’i bugün iOS veya Android‘de indirin, böylece yaklaşan seyahatlerinizi planlayabilir ve takip edebilir ve ölmeden önce yapılacaklar listenizi kontrol ederek eğlenebilirsiniz. Dünyanın ne kadarını kapsayabileceğinizi görün!

  1. Louvre Müzesi (Paris, Fransa) – Paris, Fransa’nın kalbinde yer alan, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. Müzeler Louvre Sarayı’nın bir parçasıdır. Şimdi büyük bir Roma / Yunan heykel koleksiyonuna ve Mona Lisa ve Venus de Milo gibi ünlü eserlere ev sahipliği yapıyor.
  2. Vatikan Müzesi (Vatikan) – Müze, tavan ve duvarların Michelangelo tarafından dekore edildiği ünlü Sistine Şapeli’ne ev sahipliği yapıyor. Koleksiyon Katolik kilisesi tarafından toplandı ve Michelangelo, Raphael, Caravaggio ve Leonardo da Vince’in resim ve heykellerini içeriyor.
  3. Musee d’orsay (Paris, Fransa) – Müze, en büyük empresyonist ve post empresyonist resim, heykel, fotoğraf ve hatta mobilya koleksiyonuna sahiptir. Ünlü sanat eserlerine Monet, Renoir, Degas, Cezanne, Gauguin ve Van Gogh dahildir.
  4. British Museum (Londra, İngiltere) – Yüzyıllar boyunca sanat ve kültür eserlerine odaklanan dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Mısır dışındaki en büyük 2. koleksiyon olan Mısır uygarlığından 100.000’den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu müzede bulunamayacak bir medeniyet yoktur.
  5. Metropolitan Sanat Müzesi (New York City, Amerika Birleşik Devletleri) – Genellikle ‘the Met’ olarak bilinir, Kuzey Amerika’nın en büyük müzesidir ve iki milyondan fazla sanat eserine, mimariye, esere ve hatta geleneklere sahiptir! Sanatı Amerika’ya getirme misyonuyla, eski uygarlığa ve günümüze kadar uzanan kalıcı bir koleksiyona sahipler.

6. Ulusal Galeri (Londra, İngiltere) – British museum’a kıyasla daha küçük bir galeri, ancak 13. yüzyılın ortalarından 1900’lere kadar önemli tablolara ev sahipliği yapıyor. Birkaç isim vermek gerekirse J.M.W. Turner, Raphael, Paolo Veronese ve Titan’ın eserlerini bulabilirsiniz.

7. Centre Pompidou (Paris, Fransa) – Binanın hemen dışında bulunan ünlü Stravinsky Çeşmesi ile dünyanın en büyük modern müzesidir. Centre Pompidou’da bulunabilecek ünlü sanatçılar arasında Kandinsky, Marcel Duchamp, Frida Kahlo, Marc Chagall ve Henri Matisse yer alıyor.

8. Modern Sanat Müzesi (New York City, Amerika Birleşik Devletleri) – Genellikle MoMA olarak anılır, çağdaş sanatta uzmanlaşmış büyük bir müzedir ve film ve elektronik medya dahil olmak üzere multimedya koleksiyonuna sahiptir. Jackson Pollock, Claude Monet, Andy Warhol, Rene Magritte ve Kazimir Malevich’in sanat eserlerini burada bulabilirsiniz.

9. Van Gogh Müzesi (Amsterdam, Hollanda) – Adından da anlaşılacağı gibi Van Gogh, Vincent Van Gogh’a adanmış bir müzedir. Müzenin Amsterdam’daki Müze Meydanı’nda bulunduğunu belirtmek ilginçtir, ancak Rijksmuseum, Hollanda sanatına adanmış en çok ziyaret edilen müze listesinde yalnızca 12. sırada yer almaktadır.

10. Uffizi Galerisi (Floransa, italya) – En çok ziyaret edilen italyan müzesi, dünyanın en büyük italyan Rönesans sanat eseri koleksiyonuna sahiptir. Cosimo I de’Medici tarafından adından da anlaşılacağı üzere italyan uffizi’de bulunan ofisleri barındırmak için yaptırılan bina ile Medici ailesinin sanat koleksiyonu burada görülebilir.

Sanat müzelerinin tam listesini ve yüzde kaçını ziyaret ettiğinizi görmek için Visited’i iOS veya Android’de ücretsiz indirin.

You may also like...